Typy střech

01/ Intenzivní

– střešní parky, terasy, zahrady a odpočinkové zóny

Intenzivní zelená střecha je vhodná pouze pro střechy, které jsou stavěny na vyšší zatížení. Vrstva použitého substrátu je totiž silnější (30 až 100 cm), což zlepšuje vlastnosti střechy v udržování dešťové vody. Proto je tento typ zelené střechy dobrou součásti např. městského odvodňovacího systému.

Intenzivní zelená střecha je vhodná především pro terasy nebo střechy, které slouží jako odpočinkové zóny. Díky vyšší vrstvě substrátu může být osázena rozmanitou paletou rostlin i nižších keřů, které poskytují tepelnou bariéru a příjemný zážitek z prostředí (tzv. amenitu).

02/ Polointenzivní

– střešní zahrady

Výška substrátu se pohybuje od 12 do 30 cm. Polointenzivní zelená střecha je vhodná jako zahradní prostor, který umožňuje osázení širokou škálou vyšší vegetace, stromů, keřů různých velikostí a bylin. Hodí se také pro pěstování zeleniny ve zvýšených záhonech a pro použití jako aktivní zóna. Lze realizovat v pochozí i nepochozí variantě.

03/ Extenzivní

– přírodní zelené střechy s nízkou údržbou

Extenzivní zelená střecha má poměrně nízkou výšku vegetace. Obvykle od 5 do 15 cm a sestává se většinou z odolných typů nízkých rostlin. Díky tomu tento typ zelené střechy není příliš náročný na údržbu. Plní především okrasný a izolační účel, proto je nepochozí.

TYPY EXTENZIVNÍCH ZELENÝCH STŘECH:

01 / Rozsáhlé zelené střechy – zelené střechy na bázi rohoží

Na základní 20mm vrstu rohoží se rozprostřou semena rostliny Sedum, které pak rostou do substrátu. Rostlina je odolná vůči suchu a větru, proto nevyžaduje příliš velkou údržbu.

02 / Rozsáhlé zelené střechy – zelené střechy na bázi substrátu

Tento typ extenzivní zelené střechy má obvykle 8 cm substrátu, který tvoří granulát smíchaný s organicmým materiálem. vegetační vrstvu tvoří rostlina Sedum.

03 / Hnědé střechy pro biologickou rozmanitost

Původní myšlenkou tohoto typu zelených střech bylo využívat recyklované cihly a beton z místních zdrojů. Zdravá ekologická myšlenka má však několik úskalí. Kvalita recyklovaného materiálu nemusí být vhodná pro použití a možnosti vodního hospodaření jsou omezeny.

04 / Zelené střechy určené pro biologickou rozmanitost

Myšlenka hnědé střechy (03) se vyvinula do zelené střechy určené pro biologickou rozmanitost. Ta má větší kapacitu pro zadržování vody, umožňuje kontrolu kvality použitého granulátu a také jeho vhodnou volbu s obhledem na požadovaný typ vysazených rostlin.

04/ Biosolární

– zelená střecha doplněná o solární panely

Přemýšlíte o volbě mezi fotovoltaickou a zelenou střechou? Biosolární varianta nabízí dokonalé skloubení obou přístupů, které se náramně doplňují. Zelená střecha totiž svými výpary ochlazuje solární panely a zvyšuje tak jejich účinnost. Panely na druhou stranu vytvářejí během dne stín a na rostliny tak nepůsobí celodenní sluneční žár. Výsledná kombinace je tedy prospěšná životnímu prostředí, ale navíc i ekonomicky zajímavá.